Bu bölümde ailenizdeki kişilerin yada bireylerin İngilizce karşılıklarını bildireceğiz. Ailenizi İngilizce dilinde tanımlayabilmeniz için ayrıca basit ve giriş konusu olan to be yani olmak fiili ile bu kelimeleri cümlelerde kullanacağız.

Aile yani “family” tüm aile bireylerini kapsayan aile kelimesidir. Bu kelime ile kardeş, anne, baba, hala, teyze, amca, dayı farketmeksizin hepsini belirtebilirsiniz. Ama sadece anne ve baba yani ebeveynlerinizi tanıtacağınızda”parents” kelimesini kullanabilirsiniz.

İngilizceTürkçeİngilizceTürkçe
FatherBaba Grandmother Büyükanne
MotherAnneAuntHala ve teyze
SisterKız kardeşUncleAmca ve Dayı
Brother Erkek kardeşCousinKuzen
SonErkek ÇocukNephewErkek yeğen
DaughterKız çocukNiece Kız yeğen
GrandfatherBüyükbabaHusbanErkek eş
WifeKadın eş

Üvey aile bireyleri ise başına bir ek kelime getirilerek belirtilir. Bu ek kelime bitişik yazılır. Örneğin üvey kız kardeşin ingilizce karşılığı “stepsister“‘dır. Kayın anlamına gelen yani evli olduğumuz kişinin ailesindeki bireyleri ailemize katacak olursak onunda sonuna “in law” eklememiz gerekir. Yani “Father in law” dediğimizde kayınbaba (kayınpeder) demiş oluruz.

Türkçe’de en çok bilinen durum aile ve çekirdek aile kelimelerinde de geçerlidir. Örneğin, ağaç bir kelimedir ve ağaçlar dediğimizde çoğul bir kelimeye girer. Orman ise yine bir kelimedir ve içerisinde birçok ağaç olmasına rağmen tekil bir kelimedir. İngilizce’de de “family” kelimesi tekil bir kelime olup, çekirdek aile ya da ebeveynler anlamına gelen ” parents ” kelimesi ise çoğul bir kelimedir. Bu kelimeleri cümlelerde kullanırken karıştırmamak gerekir.

“My family is strong.” – Ailem güçlü(dür).
“My parents are very strong.” – Ebeveynlerim çok güçlü(dür).

İyelik Sıfatları ile ilgili aile bireyleri için örnekler

“His wife is an old.” – Onun karısı yaşlı.
“Her husband is a yong.” – Onun kocası genç.
“Their family is rich.” – Onların ailesi zengin.

Şimdi Ailemizi ve kendimizi İngilizce olarak tanıtabiliriz. Eğer önceki dersleri görmediyseniz mutlaka:

Buradan İngilizce’ye giriş yapıp, ardından;

İyelik ekleri ve iyelik sıfatlarını gözlemleyin.

Hi, my name is Kazim. I have got a large family. My brother is a bussinesman. My mother is a housewife. My father is a dead. Brother’s shop is a small. I work to the internet.

Kısaca kendimden ve ailemden bahsettim. Sizde öğrendiklerinizle kısaca kendi ailenizden bahsedip bunu geliştirin. Farklı kişilerin ailelerini ve aile bireylerinin İngilizce karşılıklarını pekiştirin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here