Hepimizin onlarca yüzlerce şeylere sahip olması Türkçe’de “-m, -n, -i, -miz, -niz, -leri ” şeklinde tanımlanan iyelik ekleri ile belirtilir. Bu durumun aynısı İngilizce’de de geçerli olup ikili konuşmalarda bunları karşıdaki bireye aktarmak için kullanabileceğimiz bir yapı mevcuttur. Örneğin “Benim köpeğim çok büyük.” şeklinde bir cümlede sahiplik durumu vardır.

“Bulent’s dog is very big.” cümlesi sahiplik bildirmektedir. Bu cümleyi bir diğer şekilde yazmak gerekirse “The dog of Bulent is very big.” yine aynı anlama gelmektedir.

Buradan anlayacağımız üzere iki farklı kullanım şekli vardır. Her ikiside aynı anlamı verir fakat bazı durumlarda ayrı ayrı kullanabileceğimiz için ikisinide bilmemizde fayda var. Birden fazla sahiplik ekini arka arkaya kullanmak hoş bir yapı değildir. Bu nedenle birden fazla kullanacağınız durumlarda iki yöntemi birlikte kullanabilirsiniz.

“Arabanın lastiğinin havası” cümlesinde iki kez iyelik bulunuyor. İlki Arabanın lastiği, diğeri ise lastiğin havası. Bu durumda arka arkaya ilk yapı olan “‘s” kullanmak hoş bir görüntü oluşturmayacak.

“Car’s tire’s air” yerine “Air of car’s tire” kullanmak daha başarılı. Yine bazı durumlarda ‘s yerine of kullanılır. Bu nedenle her ikisini de öğrenmekte fayda var.

İyelik Eki Kullanarak hazırlanmış bazı örnekler:

“My uncle’s wife is an old.” – Amcamın karısı yaşlı
“The wife of my uncle is an old.”

“Kazım’s computer is very lower.” – Kazım’ın bilgisayarı çok düşük.
“The computer of Kazım is very lower”

İyelik Sıfatları ile de bu tarz cümleler türetebiliriz.

I (1. Tekil Kişi Ben)My (iyelik sıfatı ile Benim)
You (2.Tekil Kişi Sen)Your (iyelik sıfatı ile Senin)
He – (3.Tekil Kişi Erkek O) His (iyelik sıfatı ile Onun Erkek)
She – (3.Tekil Kişi Kadın O) Her (iyelik sıfatı ile Onun kadın)
It – (3.Tekil Kişi Nesne O) Its (iyelik sıfatı ile Onun Nesne)
We – (1. Çoğul Kişi Bizim) Our (iyelik sıfatı ile Bizim)
You – (2. Çoğul Kişi Sizin) Your (iyelik sıfatı ile Sizin)
They – (3. Çoğul Kişi Onların) Their (iyelik sıfatı ile Onların)

“My car”, “Your promise”, “His computer”, “tire of Its” gibi bu sıfatlarıda yukarıdaki örneklerde olduğu gibi kullanabiliriz.

” His computer is very lower. ” yine aynı anlama gelecektir. “Your parents is far away.” – Ailen çok uzakta.(Senin ailen)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here