İngilizce’nin ana kemiği “to be” yani olmak fiili en sık kullanılan fiildir. Türkçe olarak olmak diye çevirebileceğimiz bu fiil, İngilizce kullanımlarında bu anlamı verir fakat çeviri esnasında olmak şeklinde çevrilmez.

“I am a student.” Cümlesinin çevirisi “Ben öğrenci oldum” şeklinde çevrilmez. “Ben öğrenciyim” şeklinde çevrilir. Olmak fiili genelde “dır” ya da “dir” şeklinde ek getirerek veya ek getirilmeden çevrilir. “The water is cold.” Şeklinde bir cümlenin çevirisi “Su soğuktur.” Şeklinde yada “Su soğuk.” şeklinde okunmalı ve çevrilmelidir.

To be’yi daha iyi anlayabilmek için Türkçe’de birinin yada birşeyin veya bir durumun “nasıl olduğunu” veya “ne olduğunu” anlatmak için kullanılır.

“I am Kazim.”
“My Mother is housewife.”
“The world is a planet.”
“Cows are an animal.”

Buradaki İngilizce cümlelerde de göreceğiniz üzere ne olduğunu yada nasıl olduğunu anlamak için kurulan cümleler olduğunu anımsayacaksınız. To be cümlesini nasıl anlarım diye soracak olursanız am-is-are geçen cümleler to be cümleleridir. İngilizce’nin en alt seviyesinden en zor seviyesine kadar am-is-are kullanılmaktadır.

Olumlu Cümle Kurulumu:

DurumÇekim
I (1. Tekil Şahıs)am
He/She/It (3. Tekil Şahıs)is
You/we/they (1-2-3. çoğul şahıslar)are

Olumlu Cümle Örnekleri:
” He is a scientist.” – O bilim adamı( dır ).
“My name is Tosahan.” – Benim adım Tosahan(dır).
“They are foresters.” –Onlar ormancı(dır).

Olumsuz Cümle Yapısı

DurumÇekim
I (1. Tekil Şahıs)am not
He/She/It (3. Tekil Şahıs)is not (isn’t)
You/we/they (1-2-3. çoğul şahıslar)are not (aren’t)

“She is not nurse.” – O hemşire değil(dir).
“They aren’t strongs.” – Onlar güçlü değil(dir).
“My father isn’t a businessman, he is a worker.” – Babam iş adamı değil, o bir işçi(dir).

Soru Cümlesi Yapımı:

Am-is-are, cümlenin başına getirilerek soru cümlesi elde edilir. Örneğin “She is a nurse.” Cümlesini soru cümlesi yapmak için “Is she a nurse ?” şeklinde yazmalı yada telaffuz etmeliyiz. Cevabı ise “yes, she is.” Yada “no she is not” şeklinde olumlu yada olumsuz verebilirsiniz.

“Are they the same ?” –Bunlar aynı mı ?
“Yes, they are.” Yada “No, they aren’t.”

Are you tired ? –Yorgun musun ?
“Yes I am tired.” Yada “No I am not tired.” Olumlu ya da olumsuz olarak bu şekilde cevaplandırabilirsiniz. Burada uzun cevap vermiş oluyorsunuz yani tired eklediğimiz için yorgun olup olmadığımızı vurguluyoruz. “Yes I am.” Yada “No I am not” şeklinde de cevaplayabilirsiniz.

Bir cümlenin to be cümlesi olup olmadığını anlayabilmek için sonuna “dir yada dır” ekleyip test edebilirsiniz. Türkçe bir cümleyi İngilizce’ye çevireceğinizde sonuna eklediğiniz “dir dır” anlamda bozulmaya neden olmuyorsa o cümle to be’dir.

“Kazim müzik dinler” bu cümlenin sonuna dir ekleyelim, “Kazim müzik dinlerdir” yani anlam bozulduğu için bu to be cümlesi değildir. Fakat “O bir müzisyen.” Cümlesinin sonuna “O bir müzisyendir” şeklinde “dir” eklediğimizde anlamda bozulma olmuyor. Bu cümle to be cümlesidir.

“He is a musician.”

Özel isimler, amca, dayı, teyze, hala veya arkadaş gibi ismin yerine geçenler he/she olarak algılanır ve ona gore “is” eklenir.

“Ali is a teacher.” Ali bir öğretmendir. “My uncle is an engineer.” Amcam bir mühendistir.

Fakat birden fazla kişi varsa bu sefer çoğul kişi oldukları için “are” kullanılır.

“Ali and my uncle are a soldier”. Ali ve amcam askerdir.

Dünyadaki bütün nesneler, hayvanlar yada bilgiler tekil kullanıldıklarında “is” ile belirtilir.

“My cat is a combative.” Kedim hırçındır.
“Dogs are ugly.” Köpekler çirkindir (Alakası yok 2 köpeğim var ve çok şekerler lakin örnek vermek amaçlı söyledim 🙂 )

Bu konuyu daha iyi kavramak için kendiniz cümleler oluşturup bu cümleleri hem olumlu hem olumsuz hemde soru formatında yazıp okuyun. Ayrıca oluşturduğunuz cümleleri yorum kısmından bizimle de paylaşırsanız herkese faydalı olabilirsiniz.

Sonraki makaleNeden Video ile değilde Okuyarak Öğrenmeliyim ?
İşim gereği ilkokulda öğretilen İngilizce'nin kat ve kat fazlasına ihtiyacım vardı. Bende kendimi geliştirdim. Şuan İngilizce seviyem makale yazacak düzeyde ve size nasıl geliştirdiğimi anlatılar yardımıyla aktaracağım. Takipte kalmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here